Centrum Praw Kobiet

Z dumą współdzielimy kampanię #ToTylkoPłeć z Fundacją Centrum Praw Kobiet, instytucją działającą na rzecz Polek od niemal 30 lat. Jedną z płaszczyzn działalności CPK jest wsparcie kobiet na rynku pracy, dlatego to idealny partner dla kampanii zwracającej uwagę na nierówności w tym zakresie.

Idea powołania Centrum Praw Kobiet pojawiła się na przełomie 1993 i 1994 roku, gdy Urszula Nowakowska przebywała na stypendium w Kongresie USA. Dzięki wsparciu Fundacji Marshalla już w styczniu 1995 roku udało się otworzyć pierwsze biuro fundacji.

Pierwotnym celem organizacji miała być walka o równość kobiet na płaszczyźnie prawnej, poprzez inicjowanie zmian ustawodawczych. Ten element do dziś zajmuje istotną rolę w działalności CPK, które opiniuje projekty ustaw, reprezentuje głos Polek na arenie krajowej i międzynarodowej (przed Radą Europy, Parlamentem Europejskim, podczas Konferencji ONZ).

Jednak polskie realia sprawiły, że już na początku drogi Organizacja musiała skupić się równie mocno na walce z przemocą wobec kobiet. Efekt to tysiące porad prawnych, interwencje w terenie, wsparcie w kontakcie instytucjami państwowymi, a także pomoc psychologiczna i schronienie dla ofiar przemocy domowej. Dziś wsparcie dla ofiar przemocy jest wielopoziomowe i obejmuje współpracę z innymi organizacjami pomocowymi oraz organami ścigania.

Po wsparcie prawne i zawodowe kobiety mogą również zgłaszać się w związku z sytuacją na rynku pracy, od etapu rekrutacji po zakończenie pracy. Zagadnienia nierówności płacowej czy dyskryminacji w rozdziale obowiązków/awansów są w CPK znane doskonale. Pomoc udzielana jest jednak również w bardziej podstawowym zakresie, jak informacje o dostępnych świadczeniach, dokumentach czy regulacjach.

Niezależnie od działalności prawnej i wsparcia indywidualnego CPK prowadzi działalność edukacyjną: od szkoleń dla specjalistów, przez poradniki, po raporty na temat sytuacji w Polsce.

Chcesz pomóc w walce o pełnię praw Polek? Wesprzyj działalność Centrum Praw Kobiet przez stronę CPK lub dokonując wpłaty na poniższe dane:

Fundacja Centrum Praw Kobiet  

ul. Wilcza 60 lok. 19
00-679 Warszawa
KRS: 0000188668
nr konta 59 1020 1156 0000 7102 0059 9241