bohaterki kampanii

Agnieszka Kośnik-Zając

Współwłaścicielka i współtwórczyni Instytutu Kosmetologicznego BABIANA i kolejna niezwykła Przedsiębiorczyni, która dołączyła do kampanii #ToTylkoPłeć. Wierzy w sprawiedliwość i etykę w pracy i tymi wartościami kieruje się na co dzień, tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Uważa, że należy pomagać tym, których dotknęła niesprawiedliwość życiowa, a w razie potrzeby, osobiście stanąć w ich obronie. Nigdy jednak nie można być obojętnym na zło.

Od lat tworzy i kieruje kilkoma markami. Łączy je medycyna, edukacja oraz technologia. Uzupełniają się, wspierają i wymagają! Ciągłej nauki, niesamowitej czujności i wrodzonej empatii. To stabilne, rozpoznawalne i doceniane pozycje na rynku. Jak podkreśla Bohaterka, ich fundament tworzą naprawdę świetni ludzie, bo to oni są najważniejsi.

Małgorzata Rdest

Wiceprezeska rodzinnej firmy EMKA S.A., zajmującej się utylizacją odpadów medycznych z poszanowaniem środowiska oraz mistrzyni jazdy rajdowej. Z powodu płci zetknęła się z nierównościami na torze wyścigowym. Miny zawodników jednak rzedną, gdy wyprzedza ich na torze, udowadniając niedowiarkom, że kobieta może być tak samo dobrym kierowcą rajdowym, jak mężczyzna. Kieruje się zasadą korzystania z okazji, bo druga szansa najczęściej się nie pojawia.

Jest pewna, że zawodowe inspiracje są dosłownie wszędzie, wystarczy się rozejrzeć. Można ich szukać rozwijając swoje pasje i hobby. Nawet najdrobniejsze zainteresowanie, w odpowiedni sposób pielęgnowane, może z biegiem czasu przerodzić się w działalność zawodową. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by w pracy zawodowej czerpać z własnego hobby. Jak podkreśla, sama bardzo często w pracy zawodowej czerpie z motorsportowego doświadczenia, choć to zupełnie inna dziedzina.

Wiesława Kulig-Wyporska

Właścicielka i twórczyni butikowej kancelarii prawnej. Na swej drodze zawodowej spotkała się z niewłaściwym orzecznictwem, które kłóciło się z jej wartościami. A te to dla niej przede wszystkim działanie uczciwe i na korzyść jej Klienta. To spowodowało że otworzyła własną Kancelarię, wierząc, że szacunek i chęć pomocy należy się każdemu kontrahentowi – czy to osobie prywatnej, przychodzącej po poradę życiową czy ogromnej firmie chroniącej swoje interesy.

Na co dzień udziela porad prawnych, sporządza opinie prawne oraz reprezentuje swoich klientów, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców, przed sądami powszechnymi, jak i sądami i organami administracyjnymi.

Jest autorką i współautorką licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego, administracyjnego, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz postępowania przed sądami administracyjnymi. Prywatnie właścicielka dwóch kotów, wielbicielka podróży, książek oraz gier planszowych.

Mariola Koziatka

Założycielka i właścicielka biur księgowych KOMA TAX. Nasza Bohaterka mówi o sobie tak:

Jestem mieszkanką podwarszawskiej miejscowości. Tutaj też prowadzę od 12 lat biznes opierający się w głównej mierze na usługach księgowych. Na ten moment nasz zespół to 12 osób.

Obsługujemy ok. 380 podmiotów z różnych branż i liczba ta stale rośnie. Właśnie otwieram filię na warszawskiej Pradze. Miałam też przyjemność zakładać Krajową Izbę Biur Rachunkowych oraz organizować pierwsze Walne Zgromadzenie z Warszawie.

Brałam udział w Szkole Liderek, jako mentee, ukończyłam studia podyplomowe Psychologia dla Menagerów na Akademii Leona Koźmińskiego, zaś obecnie zaczęłam studia podyplomowe na kierunku LiderShe Akademia Przywództwa dla Kobiet, również na Akademii Leona Koźmińskiego.

Lubię również pomagać innym, stąd często nasz zespół angażuje się w działania charytatywne typu Szlachetna Paczka. W tym roku zaś, jako wolontariuszka będę próbować swoich sił w Akademii Przyszłości.

Patrycja Bartosz-Burdiak

Z wykształcenia i zamiłowania prawniczka, w ostatnich latach Patrycja odnalazła się w kolejnym segmencie: rynku konopnym. Od konopi przemysłowych po medyczne, jej spółka Orbis Cannabis odpowiedziała na zapotrzebowanie rynku, oferując kompleksowe usługi konsultingowe zainteresowanym inwestorom.

Decyzją o „skoku” na zupełnie nowy i nieznany sektor konopi Patrycja przypomina lwicę. W tej metaforze widzi nie tylko siebie, ale również każdą kobietę spełniającą marzenia. W końcu to lwice odpowiadają w stadzie lwów za planowanie i skuteczność polowań. Robią to, zresztą, niezależnie od niemałych obowiązków rodzinnych.

Nie każda kobieta musi podejmować milowe skoki. Głównym celem Patrycji jest pokazanie innym, że są wystarczające do osiągania swoich celów. Wszystkim niepewnym poleca determinację w zdobywaniu nowej wiedzy – dzięki niej niepewność znika i można planować kolejne kroki.

Monika Chajęcka

Monika Chajęcka

Jako właścicielka kilku marek w różnych branżach, Monika nie boi się podejmowania wyzwań. W Welcomefinance wspiera klientów indywidualnych i firmowych w pozyskiwaniu oraz obsłudze finansowania. W Welcomenieruchomości zajmuje się pośrednictwem sprzedaży, z kolei jej najnowszy projekt – Mc Sweet – to coś dla miłośników wybornych pralin.

W każdym z realizowanych projektów Monika chce wspierać inne kobiety. Z własnego doświadczenia wie, że niełatwo się przebić, szczególnie w branżach zdominowanych przez mężczyzn. Dlatego regularnie decyduje się na udział w działaniach adresowanych do kobiet szukających swojej drogi.

W biznesie, niezależnie od branży, stawia na budowę dobrych i trwałych relacji. Unika konfliktów i eskalacji, ale jednocześnie uczy inne kobiety, że bez asertywności i odporności na stres w biznesie trudno znaleźć miejsce dla siebie.

Justyna Dziedzic-Wińska

Od 20 lat doskonale zna branżę sprzętu medycznego. Zaczynała pracując dla innych, w tym najlepszych światowych producentów. Tu zrozumiała, jak dużą przewagę mają mężczyźni w niektórych sytuacjach zawodowych.

Postanowiła więc skoczyć na głębszą wodę i ruszyć z własną firmą. Z Arcus Medical wprowadziła na rynek polski innowacyjny sprzęt zabiegowy dla neurochirurgów, chirurgów naczyniowych, radiologów interwencyjnych, neuroradiologów.

Gdy pandemia tymczasowo uniemożliwiła jej kontynuację działalności w dotychczasowym formacie, uruchomiła kolejną markę, Bella Collant, tym razem dla kobiet zmagających się z żylakami na nogach. Inny odbiorca, inny produkt, zupełnie nowe wyzwanie. Tak odważnych – czasem bardzo ryzykownych – decyzji ma na koncie sporo. Ale to dokładnie chce przekazać kobietom: by wierzyły w siebie, słuchały siebie i były wierne sobie.

Choć Justynie doskonale współpracuje się z mężczyznami, to zdaje sobie sprawę, że kobiety w Polsce muszą pokonać dłuższą i cięższą drogę do życiowej stabilności. Dlatego chce wspierać Polki, by wierzyły w siebie i umiały postawić granice osobom traktującym je gorzej.

Justyna Grondke-Trąbska

Nie tylko jej stylizacje są odważne, decyzje biznesowe również. Bo, jak podkreśla, życie zaczyna się poza strefą komfortu. Wtedy człowiek najwięcej się uczy i zbiera doświadczenie. Dlatego nie można bać się odważnych kroków, w tym również przyznania przed sobą, że czegoś się nie wie. Zdobywanie wiedzy – a z nią pewności siebie – uważa za klucz do sukcesu.

Zaczęła od studiowania socjologii, jednak odnalazła się w mikropigmentacji, zupełnie wbrew swoim oczekiwaniom. Zaprowadziła ją tam jednak pasja i chęć ciągłego doskonalenia. Dzięki latom pracy dorobiła się w Szczecinie przydomku „ostatnia nadzieja” w kwestii usuwania skutków nieudanych zabiegów.

Ciągła nauka zaprocentowała. Dziś Justyna nie tylko ma swój salon, lecz pod marką własną Aesthetic Justyna Grondkre-Trąbska szkoli operatorów w całej Polsce skutecznie i bezpiecznie usuwać pigmentację. Poza niesieniem pomocy osobom uwolnionym od niechcianych odbarwień, Justyna chce podnosić świadomość – tę dotyczącą jej specjalizacji, ale również siły drzemiącej w kobietach.

Dominika Kolmaga-Nowak

Twórczyni i prezeska firmy TaxToday. Gdy ją zakładała, miał to być biznes bardziej szkoleniowy, ale rynek szybko wskazał lepszy kierunek. Domeną firmy i samej Dominiki jest umiejętność przedstawienia złożonego świata podatków w możliwie prosty i przejrzysty sposób.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, klienci otrzymują pełny dostęp i kontrolę nad sytuacją księgową firmy. Z kolei „telefon do księgowej” staje się przyjemnością, a nie rzadkim obowiązkiem w sytuacji kłopotów. Dzięki temu firma błyskawicznie zbudowała portfolio klientów, którzy zostają z TaxToday na lata.

Dar do przekazywania wiedzy Dominika spełnia nie tylko w działaniach firmowych. Prowadzi szkolenia, edukuje młodzież w szkołach, pomagając zrozumieć ideę przedsiębiorczości i oswoić obowiązki podatkowe. Widzi wielkie pole do zmian społecznych, choćby we wprowadzaniu seniorów w świat cyfrowy i wyrównywaniu szans. Po powodzeniu pomysłu na swoją firmę ma już kolejne, w tym na projekty zmierzające do aktywizacji kobiet.

Nic dziwnego, że za jeden ze swoich pierwszych sukcesów uznała rzucenie etatowej pracy i założenie własnej firmy. Właśnie do takiego kroku – szukania własnej drogi – zachęca wszystkie kobiety.

Sabina Obwiosło-Budzyń

Karierę zawodową budowała samodzielnie, zachodząc wysoko w międzynarodowym koncernie Bombardier. Wtedy względy osobiste wymusiły powrót do rodzinnego Będzina i ratowanie firmy Anbud po zmarłym tacie. Nie tylko udało się ją zachować, ale i znacznie rozwinąć. Choć to firma budowlana, w strategii jej rozwoju jest coraz więcej miejsca dla kobiet.

Czynnikiem decydującym o zatrudnieniu pozostają kompetencje, a równość płci ma chronić także mężczyzn. Jednak Sabina dostrzega problemy, z jakimi zmaga się wiele kobiet. Świadoma współodpowiedzialności za kształtowanie sytuacji kobiet na rynku pracy, podejmuje starania, by nie zabrakło dla nich miejsca. Dotyczy to również spółki Space4Trade, którą założyła w 2022 roku. Nowy projekt powołała dla organizacji targów międzynarodowych.

Sama chce pomóc wskazać drogę innym kobietom (i nie tylko), przekonana o roli dobrych jakościowo wzorców w świecie kształtowanym przez media. A jaki byłby wymarzony świat? Taki, w którym dziewczyny mogą i chcą być sobą, czują się dobrze ze sobą i w domu, i w miejscu pracy. Bez obaw, bez kompleksów, bez dyskryminacji czy faworyzowania.

Marta Omachel

Poszukiwanie własnej drogi wzięło się u Marty z potrzeby bycia niezależną. Choć zawsze mogła liczyć na męża, to potrzebowała poczucia samodzielności, radzenia sobie własnymi siłami. Sił nie brakło i po prowadzeniu dwóch sklepów zdecydowała się na projektowanie wnętrz.

Wybór okazał się znakomity i dla klientów, i dla niej samej. Sama przyznaje, że 30 lat na odnalezienie swojej drogi to długo. Jednocześnie zdobyte doświadczenia pomagają w podejmowaniu decyzji. Dziś Marta ma silną markę osobistą i cieszy się dużym zaufaniem klientów. Nie dzieli ich w zależności od budżetu, chce stworzyć jednakowo udane wnętrza i milionerowi, i gospodyni domowej.

Pytana o sukcesy, cieszy się przede wszystkim z wychowania cudownej córki. Macierzyństwo jest wymagające, ale i wiele wynagradza. A sukcesy zawodowe? Tu dominuje pokora, ponieważ Marta wciąż się doskonali, idzie naprzód. Siłę do takiego działania chce przekazać innym.

Paulina Piliszek

Współwłaścicielka MYONI Group, firmy zajmującej się ekskluzywnymi nieruchomościami. Na co dzień elegancka, zawsze ma na podorędziu kalosze i jest gotowa wejść na budowę. Gdy zrobiła to po raz pierwszy, reakcja ekipy była łatwa do przewidzenia. Po latach nikt już nie ma wątpliwości, że na swoje miejsce zasługuje wiedzą i nie przejdzie przy niej fuszerka.

Zawodowo spełnia się wraz z mężem, którego wsparcie towarzyszy jej na każdym kroku. Pracy nie bała się jednak nigdy, już na studiach utrzymując się ze sprzątania czy korepetycji. Właśnie pracowitość i uczciwość stawia na pierwszym miejscu, uzupełniając je uśmiechem i poczuciem humoru.

Jej marzeniem jest przyczynienie się do zmiany w społecznym postrzeganiu roli kobiety. Wciąż zbyt często oczekujemy, że żony zdadzą się na mężów i zostaną w domu. Jej zdaniem spełniona i szczęśliwa kobieta ma znacznie więcej do zaoferowania rodzinie.

Monika Skórska

Kobieta sukcesu, skuteczna przedsiębiorczyni, właścicielka klinik medycyny estetycznej marki Skórski Klinika, dumna mama trzech synów i kobieta, która posiada umiejętność wydłużenia doby, łącząc obowiązki zawodowe i domowe chociażby z czwartym kierunkiem studiów.    Bohaterka ósmej edycji książki „Sukces jest kobietą”, inicjatywy #LaDolceVita oraz kampanii społecznej #ToTylkoPłeć.

Klinika, którą współprowadzi z Tatą to owoc ich wieloletniej wspólnej pracy, choć ta, jak mówi nasza Bohaterka, również wymagała dotarcia zawodowo-prywatnego. Pomimo początkowych trudności w zachowaniu balansu między życiem zawodowym a rodzinnym, Monika finalnie osiągnęła założony cel i, jak podkreśla, ciągle ma apetyt na jeszcze więcej życia w życiu!

Nie uznaje kompromisów w dziedzinie zdrowia i urody, etykę stawia na pierwszym miejscu i doskonale wie, kiedy powinna odmówić pacjentowi wykonania danej usługi, by pozostać w zgodzie ze swym sumieniem. To między innymi takiemu podejściu zawdzięcza powracające i nowe klientki, które w zaufaniu oddają się w jej ręce.

Głośno mówi o tym, jak postrzega wolność. Ta jest bowiem niezależna od płci, zakładać powinna przede wszystkim prawo do samorealizacji i spełniania własnych marzeń, a nie oczekiwań narzucanych nam przez społeczeństwo.